top of page

מרידיאן ה-SHAO YIN של הרגל- הכליות KIDNEY

 

מסלולים

מסלול חיצוני-

המסלול הראשי מתחיל בצד האינפיורי של הבוהן הקטנה, הולך לכף הרגל ומשם לצד המדיאלי של הרגל. הוא מקיף את המלאולוס המדיאלי ומתחבר עם העקב, משם עולה לחלק המדיאלי של הרגל (מתחבר עם SP6), ברך, ירך ולקצה עצם הזנב ומגיע ל-GV1. משם סעיף הולך לפוביס, 1.5 לקו האמצע בבטן התחתונה ומשם סעיפים הולכים ל-CV3, CV4. המסלול הראשי ממשיך לעלות בבטן (0.5 צון לקו האמצע), וכשהוא מגיע לחזה הוא עובר 2 צון לקו האמצע עד שמגיע לסוף החזה ומסתיים מתחת לקלביקולה ב-KID27.

מסלול פנימי-

מעצם הזנב, המסלול נכנס פנימה ורץ קדמית לחוט השדרה, משם הוא נכנס לתוך הגוף ומתחבר עם הכליות ושלפוחית השתן והרחם. סעיף הולך מהכליות לכבד וחוצה את הסרעפת עד לריאות. ממשיך לצידי הושט עד הגרון ומתחבר עם שורש הלשון. סעיף נוסף יוצא מהריאות ללב. הוא ממשיך לחזה ומתחבר עם הערוץ של מגן הלב (JUE YIN HAND) שם הוא מסתיים.

 

פיזיולוגיה-

לערוץ הכליות יש את הפונקציות הבאות:

1. מפיץ את הצ'י והתמציות- תפקיד הכליות לחזק את העצמות והאיזור הלומברי. הוא מקדם את תפקוד סירקולציית הנוזלים בגוף. לכן סימפטומים כמו כאב גב (בעיקר תחתון), כאב לצידי עמוד השדרה, תחושת כאב וחום בכפות הידיים והרגליים, חולשה של הגפיים התחתונות, הפרעות פריון או אברי רבייה של גברים ונשים, הפרעות מוח כמו זיכרון נמוך, בצקות, ותפקוד לקוי של מערכת השתן יכולים להיות מטופלים על ידי ערוץ הכליות.

2. מקדם את תפקוד מערכת העיכול ושל איברי הטחול והקיבה- כשיש תאבון מוגבר ללא רצון לאכול או שלשול כרוני יתכן ויושייכו לחולשת צ'י הכליות ויוטפלו בערוץ זה.

3. מקדם את תפקוד הריאות והלב- כשיש קוצר נשימה, אסטמה, שיעול כרוני עם יריקה של דם, אי שקט וחוסר מנוחה, חרדות, ובהלה בקלות עקב חולשת ריאות ולב שיכולות לנבוע מחוסר בצ'י הכליות.

4. מקדם את תפקוד הכבד- סחרחורות, ורטיגו, חיוורון או גוון עור כהה, ירידה בראיה יכולים להגרם מחולשת צ'י הכליות שלא מזין היטב את העץ.

5. מקדם את תפקוד הגרון והלשון- סימפטומים כמו הפרעות כרוניות בגרון או במיתרי הקול, יובש וכאב בלשון ובגרון יכולים להיות מטופלים על ידי ערוץ הכליות.

 

פתולוגיה

הערוץ שולט בהפרעות של הכליות. אם הערוץ פגוע יופיע תאבון בלי רצון לאכול, גוון עור כהה או חיוורון, שיעול, דימום מהאף, נשימה אסמתית, ראיה מטושטשת ופלפיטציות. יתכן גם חרדות עם תחושה שהלב יוצא מהמקום.

כשהצ'י של הערוץ חסר, יהי הפרעות של עצמות כמו גדילה איטית, חוסר סגירה של הפונטלות (עצמות הקרקפת) ושברים בעצמות. יתכן גם בהלה או פחד בקלות ותחושת פלפיטציות כאילו האדם במרדף. יתכן והלשון תהיה יבשה, תחושה חום בפה, נפיחות ויובש בגרון וקוצר נשימה, תחושת צ'י עולה מעלה לחזה ולראש, אי שקט וחוסר מנוחה, כאב לב, צהבת, שלשולים, כאב באיזור המדיאלי-פוסטריורי של הגפיים התחתונות ושל חוט השדרה, אטרופיה ורפיון של השרירים, תחושת קור הגפיים תחתונות ותחושת חום וכאב בכף היד או בכף הרגל.

 

הערוץ המתפצל

הערוץ המתפצל של הכליות הוא יחסית חריג הוא ברובו נמצא בחלק האחורי מאשר בחלק הקדמי של הגוף. לאחר שנפרד מהערוץ הראשי בכפל הברך האחורית הערוץ המתפצל עולה יחד עם הערוץ המתפצל של שלפוחית השתן.

בחוליה L2  סעיף מתחבר עם מרידיאן המיוחד DAI MAI.  הוא ממשיך מעלה לכיוון העורף שם הוא מתחבר עם הערוץ הראשי של שלפוחית השתן (איזור BL10). סעיף מהעורף הולך לשורש הלשון.

 

פונקציית הערוץ המתפצל

הערוץ המתפצל מתייחס לקשר בין הכליות לשלפוחית השתן ומראה שנקודות על ערוץ הכליות יכול לטפל בהפרעות של שלפוחית השתן ולהפך. בגלל החיבור של הערוץ עם הערוץ המיוחד ה-DAI MAI  הוא יכול לטפל בהפרעות של ערוץ ה- DAI כמו הפרשות וגינליות, נוקשות ומתח של המפשעה ואיזור הסאקרום המקרינים לגפיים התחתונות. נקודות שנשלב יהיו KID6, KID3 יחד עם GV4, GB26.

הערוץ המתפצל מופץ לעורף והערוץ הראשי מתחבר עם הרחם. מבחינה קלינית KID10 ו-BL10 בשילוב עם GV4 או CV4 משפעלים זרימה של צ'י שמתחבר מהכליות לרחם ולעורף. כשיש כאב ראש אוקסיפיטלי עם נוקשות וכאב של הצוואר אפשר לטפל עם נקודות LID6, KID8, KID10, KID16 בשילוב עם BL10, BL9, BL23.

הערוץ המתפצל שולח את הצ'י והתמציות של הכליות ישירות למוח דרך חוט השדרה ומחזק את הקשר בין הכליות, למח העצם, חוט השדרה והמוח. מבחינה קלינית, נקודות על ערוץ הכליות כמו KID3, KID6 יכולות לטפל בהפרעות של מוח ונפש.

הערוץ המתפצל (כמו הערוץ הראשי) מתחברים עם שורש הלשון, לכן אפאזיה, נוקשות או רפיון של הלשון, בעיות וקושי בדיקור יכולות להיות מטופלות על ידי נקודות KID6, KID10 יחד עם BL10, CV23, ST40.

 

ערוץ החיבור

נקודת החיבור- KID4

לאחר שנפרד מהערוץ הראשי, הערוץ המתפצל נחלק לשניים. סעיף אחד מתחבר ישירות עם המסלול הראשי של השלפוחית שתן. סעיף שני עוקב אחרי המסלול הראשי של הכליות עד לאיזור שמתחת ללב משם הוא הולך לתוך הגוב, לגב ויורד מטה דרך חוט השדרה.

 

פתולוגיות

בעודף- החזקת שתן (שתן לא יוצא)

בחוסר- כאב גב לומברי

צ'י מורד- חוסר שקט, חרדה, פחד, דיכאון, נוקשות בחזה ובאפיגסטריום.

 

קלינית

מבחינת ערוץ-

KID4 יכולה לשמש לכאב גב תחתון עקב דלקת מפרקים ושרירים מתוחים. היא יכולה להתאים גם להפרעות של עמוד השדרה כמו דלקת של העצמות ווהיצרות של עמוד השדרה שגורם לנוקשות וכאב בגב. נקודות שיושלבו עם נקודת החיבור KID4 הם BL64, BL23.

מבחינת איבר-

נקודת החיבור יכולה להתאים להפרעות כרוניות של מערכת השתן כמו קושי בהחזקת שתן או כשהשתן לא יוצא. נקודות שיושלבו עם KID4 הם KID3, GV4, BL23, CV4.

היא יכולה לשמש גם להפרעות של האפיגסטריום במיוחד לאי נוחות ומלאות של האפיגרסטריום עקב חומציות יתר או ליחת על חומר כמו תסמונת הגלעין השזיף יחד עם נקודות PC6, ST36, CV10.

הפרעות מנטליות-

לנקודת החיבור יש השפעה חזקה על הפרעות רגשיות והיא יכולה לטפל בדיכאון, חרדות ופחד עקב חולשת צ'י הכליות. הטיפול הדרוש הוא חיזוק צ'י הכליות ולהרים את הרוח יותר מאשר הסדרת צ'י. נשלב את KID4 יחד עם LU7, PC6, GV20, BL52.

bottom of page