top of page

מרידיאן ה-SHAO YANG של הרגל- הכס מרה GALL BLADDER

 

מסלולים

מסלול חיצוני-

הערוץ הראשי מתחיל בקנטוס החיצוני של העין ואז הוא חוצה את הראש באספקט הלטרלי שלוש פעמים.

מהקנטוס החיצוני הוא הולך לאיזור של הקדמי של האוזן\ הולך לאיזור הטמפורלי וממשיך לאיזור שמתחת לאוזן. הוא מלפף את האוזן עד לזיז המסטוריד ומשם הוא לקדמת הפנים לאיזור הגבה. הוא חוצה שוב את הראש עד שמגיע לאספקט הלטרלי של הצוואר ומהצוואר יורד לכף ומגיע ל-SCF.

סעיף חוצה מאיזור אחורי האוזן, חוצה את האוזן ויוצא מקידמתה עד שמסתיים בקנטוס החיצוני של העין. סעיף נוסף מתחיל בקנטוס החיצוני של העין וירד ללחי ומגיע לאיזור מתחת לאישון, חוזר לאיזור הלחי ומשם פוגש את המסלול הראשי ב-SCF.

המסלול החיצוני ממשיך מה-SCF לאיזור מתחת לבית השחיף לצידי החזה, איזור ההיפוכונדריום ולצד הלטרלי של הבטן, הוא ממשיך מטה למפרק הירך והסקרום וממשיך לצד הלטרלי של הכפיים התחתונות, חוצה את המלאלוס הלטרלי עד לרגל ומשם ממשיך בין אצבעות כף הרגל ארבע וחמש ומסתיים בקצה הלטרלי של בוהן ארבע. סעיף יוצא מ-GB41 שהולך לצד הלטרלי של הבוהן הגדולה שם הוא מתחבר עם בן זוגו לאלמנט, ערוץ ה- JUE YIN FOOT הכבד.

מסלול פנימי-

המסלול הפנימי נכנס לחזה מה-SCF וחוצה דרך הסרעפת, הוא מתחבר עם איברי הכיס מרה והכבד.

לאחר שמופץ באיזור ההיפוכונדריום הוא מתחבר עם המפשעה, משם הולך לאיזו הפוביס למפרק

הירך ומצטרף למסלול החיצוני במפרק הירך (GB30).

פיזיולוגיה

לערוץ הכיס מרה יש את הפונקציות הבאות:

1. מסדיר את הצ'י לצידי הגוף, כולל לפנים, איברי החישה, גב וגפיים- סימפטומים של כאבי אוזניים, טיניטוס, דלקת של הלחמית, כאבי ראש חד צידיים (מגרנות), כאבי באיזור ההיפוכונדריום, סיאטיקה וכאב לאורך המסלול יתכן ויוטפלו על ידי ערוץ זה.

2. משפיע על העצמות והמפרקים- מכיוון שהערוץ מופץ בצידי הגוף הוא חוצה הרבה מהמפרקים. נקודות על ערוץ הכיס מרה יכולות להיות יעילות לכל סוגי בעיות העצמות והמפרקים כמו B SYN, דלקת מפרקים, הידלדלות עצם (אוסטאופרוזיס), דלקת גידים, פיברומיאלגיה, ופציעה ופגיעה ברצועות.

3. משחרר פתוגן מערוץ ה- SHAO YANG- לסימפטומים של פתוגן שתקוע בגוף עם סימנים של חום וצמרמורות לסירוגין, כאב בהיפוגונדריום, תאבון ירוד וטעם מר בפה.

4. מסדיר את תפקוד איברי הכיס מרה ומהרמן את הקשר בין הכבד לכיס מרה- תהליך עיכול שלם כולל בתוכו את אנזימי העיכול של הכבד ומיצי המרה, אם יהיו סימנים של אי נוחות וכאב באיזור ההיפוכונדריום והאפיגסטרי עם תאבון נמוך ועם מר בפה עם פריסטלטיקה לא תקינה של המעיים יתכן ונשייך את הבעיה לערוץ הכיס מרה.

5. מסדיר את מערכת הלימפה ומחזק את מערכת החיסון- ערוצי הכיס מרה והמחמם משולש חולקים את התפקוד הזה. דלקות בבלוטות לימפה בצוואר, בבית השחי ובמפשעה עם מערכת חיסונית נמוכה אפילו עד כדי מחלות אוטואימוניות יכולות להיות מטופלות על ידי ערוצים אלו.

6. מסדיר את הרגשות והתפקוד המנטלי- אם צ'י כיס המרה זורם בצורה חלק, לאדם תהיה שיפוטיות טובה ויוכל לקבל החלטות טובות, הוא לא יתרגז בקלות. אם לאדם יש תחושות של דיכאון, מצבי רוח משתנים, הערכה עצמית נמוכה ושיפוטיות שגויה עם אי יכולת לקבל החלטות הערוץ יהיה יעיל לטיפול בתסמינים הנ"ל.

פתולוגיה

ערוץ הכיס מרה שולט על הפרעות של עצמות. אם הערוץ פגוע יהיו כאבים של עצמות ומפרקים בכל הגוף. יתכן והיאנג צ'י לא יזרום באופן תקין בגוף ויהיו סימנים של טעם מר בפה, אנחות עמוקות, כאב בלב ובאיזור ההיפוכונדריום וקושי לסובב את הגוף עם עור יבש וחסר ברק, תחושת חום בצד הלטרלי של הרגל.

סימנים נוספים של ערוץ הכיס מרה הם כאבי ראש, כאבי לסת תחתונה וקנטוס חיצוני של העין, נפיחות וכאב ב-SCF, נפיחות של בלוטות הלימפה, חום וצמרמורות לסירוגין, הזעות, מלאריה, כאב בחזה, בבטן, בירך, בברך, בשוק, במלאלוס חיצוני ובבוהן הרביעית.

הערוץ המתפצל

לאחר שנפרד מהערוץ הראשי במפרק הירך (GB30), הערוץ המתפצל מתלפף סביב מפרק הירך ומשם הולך לגניטליה החיצונית, שם הוא מתחבר עם הערוץ המתפצל של הכבד. משם הוא הולך לצד הלטרלי של הבטן עד שנכנס לגוף ומתחבר עם הלב. הוא ממשיך לעלות מעלה לצידי הושט, מתחבר עם הלסת התחתונה ליד הפה. מאיזור זה הוא מופץ בפנים ומתחבר עם מערכת הראיה ולבסוף מתחבר עם הערוץ הראשי של כיס המרה בקנטוס החיצוני של העין.

פונקציית הערוץ המתפצל

הערוץ המתפצל מחזק את הקשר בין הכיס מרה לכבד. הוא תומך בפונקציה של נקודות על ערוץ הכיס מרה כדי לטפל בהפרעות של הכבד וההפך.

הערוץ המתפצל מתחבר עם הלב והושט. זה נותן לנו הסבר איך להשתמש בנקודות על הכיס מרה כדי לטפל בקשר החזק בין הכיס מרה ללב של בהלה בקלות וביישנות כמו גם פלפיטציות, אינסומניה.

יתכן וגם יהיה דלקת בושט, גסטריטיס, הרניה, אנגינה פקטוריס וכאבים בחזה, טעם מר בפה, תחושת בערה מאחורי הסטרנום, ריפלוקס חומצי מהקיבה לושט. נקודות שימושיות למצבים אלו יהיו GB34, 41, 24 יחד עם LIV3, LIV14, PC7, TW5, BL19.

הערוץ הראשי של כיס המרה הולך לגניטליה החיצונית, מסביר את הקשר בין נקודות על כיס המרה לטיפול בלחות חמה במחמם התחתון. נשלב למצב זה את GB41, GB40, GB30 יחד עם TW5, SP9, LIV5.

הערוץ המתפצל של כיס המרה מתחבר ישירות עם מערכת הראיה והעיניים ומסביר את הקשר בין שימוש על נקודות ערוץ הכיס מרה ולטיפול בהפרעות ראיה. הנקודה היעילה ביותר להפרעות אלו היא GB37 ונשלב אותה יחד עם GB41, GB1, LIV3, TW5, LI11.

GB30 ו-GB1 הן נקודות התפצלות והתחברות של הערוץ המתפצל. הן יכולות לטפל בהפרעות באיזורים אחת של השנייה כך ש- GB1 יכולה לטפל בסיאטיכה וכאב בגפיים תחתונות ו- GB30 יכולה לטפל בבעיות עיניים.

ערוץ החיבור

נקודת החיבור- GB37

לאחר נפרד מהערוץ הראשי ב-GB37, ערוץ החיבור מתחבר עם ערוץ הכבד ומשם ממשיך מטה לחלק הדורסלי של הרגל.

פתולוגיות

בעודף- תחושת קור ברגל

בחוסר- חולשה ורפיון של שרירי הרגל שגורם לקושי בעמידה. שיתוק של הגפיים התחתונות.

קלינית

מבחינת ערוץ-

נקודת החיבור יכולה לשמש לכאב, ספאזם, חולשה, ותחושת נפילה מטה של הגפיים התחתונות. לכן נשלב את GB37 יחד עם LIV3, GB34, BL40, ST36.

מבחינת איבר-

נקודת החיבור יכולה לטפל בהפרעות של הכבד וכיס המרה כמו צהבת, אבני בכיס או בדרכי מרה וגם להפרעות רגשיות כולל כעס, תסכול ודיכאון. נקודות שנשלב עם GB37 הם LIV3, LIV6, GB24, PC6, LI4, BL18.

* הפרעות ראיה-

בגלל הקשר עם ערוץ הכבד (שנפתח לעיניים), לנקודה GB37 יש השפעה חזקה על העיניים והפרעות ראיה מכל הסוגים. השמה שלה הוא "הזוהר של העיניים". נשלב אותה עם LIV3, LI4, BL18.

bottom of page