top of page

שילובי נקודות- ד"ר WANG JU YI

 

המונח שילובי נקודות מתייחס בדרך כלל לזוג נקודות שיחד יהיה להם אפקט על הצ'י. כדאי לחשוב כשבאים לטפל עם שילובי נקודות שלא לטפל בסינדרום או במחלה אלא בטיפול במערכת שלמה.

השילובים לא מטפלים ב"כאבי ראש" או אפילו במונחי TCM קלאסיים כמו "חולשת צ'י הטחול" אלא לכל זוג יש השפעה על אחת מששת הערוצים ועל טרנספורמציית הצ'י שבהן.

 

היתרונות בשילובי נקודות-

א. פורמולה תמציתית- באקופונקטורה, הטיפולים הטובים ביותר הם אלו עם כמה שפחות מחטים. שילובי הנקודות מורידים את מספר המחטים ונותנים מרשם דיקור טוב עם תוצאות טובות. לרוב המטופלים ניקח שילוב נקודות ונדקור אותו B LATERAL (דו צדדי), למרות שאפשר להוסיף עוד נקודה או שניים שמתאימות ל-מה שנרצה להשיג אך השילוב נקודות יוביל את העיקרון הטיפולי.

ב. הבנה עמוקה- כשמשתמשים בשילובי נקודות מבינים את האפקט על המערכות ואפשר לראות את היעילות (או חוסר היעילות) של הטיפול ואיך המטופל מגיב. כשמערבים הרבה מחטים והרבה מערכות לפעמים קשה לתפוס מה באמת עזר ואם לא היו תוצאות טובות אז להבין מה התפספס ואיפה טעינו כשהשילובים עוזרים להגיע להבנה ולמסקנות טובות יותר.

ג. סינרגיה- לעיתים כשמשלבים נקודה אחת עם נקודה שמשלימה אותה אפשר להשיג תוצאות טובות יותר ולהגיע להשפעה שאין אותה רק לנקודה אחת מבין השניים, כך שאנחנו מקבלים שילוב שנותן שלם שגדול מסך חלקיו.

 

סוגים של זוגות-

א. זוגות בעלי "אותו שם"- זוגות מאותו ערוץ, שזוג מסוג זה משלב נקודות מהחלק העליון ומהחלק התחתון של הערוץ ובכך אנו מכסים את כל הגוף. למשל שילוב נקודות מערוץ ה- TAI YIN יכלול בתוכו נקודות מערוץ הריאות (נדקור ביד) ונקודות מערוץ הטחול (נדקור ברגל).

ב. זוגות "פנים-חוץ"- קשר יין יאנג, מאותו אלמנט. למשל זוג פנים חוץ מאלמנט המתכת יכלול בתוכו נקודה על ערוץ הריאות ונקודה על ערוץ המעי הגס.

ג. זוגות בעלי קשר "אם-בן"- קשר של אם ובן הוא קשר של הזנה. הנקודות המשולבות יהיו עם אלמנטים עוקבים (לפי תאוריית 5 האלמנטים), למשל זוג יכול לכלול נקודה אחת על ערוץ הכליות ונקודה שנייה על ערוץ הכבד כדי שהמים יזינו את העץ.

ד. זוגות הקשורים ל- 8 הערוצים המיוחדים- ישנן זוגות שבשילוב ספציפי מקושרות לערוצים מיוחדים. הנקודות הן התלכדות ובני זוג. למשל השילוב של SP4-PC6 קשור לערוצים מיוחד ה- YIN WEI ו- CHONG.

ה. זוגות מוכחים מחקרית- ישנן שילובים שקשה לשייך אותם לקבוצה מסויימת אך הוכחו יעילות קלינית. בדרך כלל לא נפוצות יותר מדי.

 

1. זוגות המטפלים בהפרעה בתפקוד JUE YIN-SHAO YANG

א. LIV5-PC6- שילוב מאותו ערוץ (JUE YIN) כש-2 הנקודות הן נקודות חיבור. השילוב פותח את הזרימה בערוץ ה- JUE YIN ובערוצי החיבור (כלי הדם הקטנים ברמה הכי עמוקה).

לרוב במקרים אלו יש חוסר בתנועה בערוץ ה- JUE YIN והצטברות של מעט חום והפעולה של השילוב מתוארת בכתבים כניעור פיסת בד שיש בה קפלים ומותחים אותה כדי שתהיה חלקה (כמו גיהוץ).

מבחינה קלינית היא שימושית למצבי וסת לא סדירים עם סטגנציה של צ'י שכוללים חוסר מוטיבציה.

ב. LIV2-PC7- שילוב מאותו ערוץ (JUE YIN) שמנקה חום ומקדם את טרנספורמציית הצ'י בערוץ.  לשילוב זה יש אפקטיביות חזקה יותר בטיהור חום מהזוג הקודם (LIV5-PC6) ויכול לטפל במקרי סטגנציית צ'י ודם. השילוב מתואר במרגיע, פותח ומרחיב את הגוף כך שהחום וסטגנציה יכולים לצאת מהערוצים והאיברים המקושרים (כבד, מגן הלב).

מבחינת תאוריית הערוצים זהו שילוב קלאסי להשתמש בנקודות בן כדי לנקז את האם. PC7, היא נקודת אדמה על אלמנט האש (אדמה היא הבן של האש). LIV2, היא נקודת אש על ערוץ העץ (אש היא הבן של העץ) מבחינה קלינית השילוב יכול להתאים לוסת לא סדירה עם מצבי PMS, אי שקט, חוסר מנוחה, עצבנות ויתר סימני חום, אינסומניה, כאבי ראש, מנפאוז, וסת לא סדירה, הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ובאופן כללי השילוב יתאים למצבי סטרס שיוצרים חום וסטגנציה בערוץ ה-JUE YIN (כבד, מגן הלב). יש לשילוב אינדיקציה לטפל במצב פתוגן רוח חום שחדר לערוצי היין משום שהערוץ מקדם זרימת דם ומשחרר רוח.

ג. TW5-GB41- זוג משכבת ה- SHAO YANG שגם מקושר ל-2 ערוצים מיוחדים (DAI, YANG WEI).

משתמשים בשילוב כדי לנקות חום ועודף משכבת ה- SHAO YANG כשבמצבים אלו תתכן זרימה נגדית של הכבד\ כיס המרה שהפכה לרוח או אש שעולים מעלה ומביאים לסימנים כמו הקאות, כאבי ראש, עיניים אדומות, גודש באף, טיניטון, כאבי שיניים, כאבי אף, מיחושי גרון, יובש וגרד בעיניים, דלקת של הלחמית, סחרחורות או יתר לחץ דם גבוה (כל אלו עקב חום או יאנג שעלה מעלה).

TW5 היא נקודת ההתלכדות של ערוץ מיוחד ה- YANG WEI ו-GB41 היא נקודת התלכדות של ערוץ מיוחד DAI ולכן השילוב יכול לנקות חום מפלג גוף עליון וגם מפלג גוף תחתון וכמובן חום לצידי הגוף (היכן שמסלול SHAO YANG עובר).

ד. TW6-GB34- זוג משכבת ה- SHAO YANG שפותח את השכבה ויש לו אפקטיביות חזקה להניע סטגנציה של הערוצים ופחות מתאים לטיהור חום (כמו הזוג הקודם TW5-GB34). השילוב יעיל לעצירות או אי נוחות בבטן, כאב בצלעות, כאב של עצב הסיאטיקה, שלבקת חוגרת, תסמיני PMS, כאבים ובעיות וסת שכוללים כאבים ונפיחות בשדיים ואי שקט.

הזוג נחשב לציר של שלושת ערוצי היאנג (בין ה- TAI YANG ל-YANG MING) ולכן הוא יכול "לייבש\ לנקות" את הערוץ ולטפל בפתוגן חיצוני שמנסה לחדור לפנים הגוף ויש מעורבות של העיכול והבטן, כאבי צלעות, דלקת עיניים בנוסף לתסמיני הפתוגן חיצוני כמו דופק צף, הזעות, חום וצמרמורות לסירוגין וכ'.

 

2. זוגות המטפלים בבעיות עיכול

א. PC7-LU5- זוג המטהר חום ססטי ממגן הלב, מהריאות ומהקיבה. השילוב עובד על רעיון אם-בן. PC7 היא נקודת מקור וגם נקודת אדמה. אדמה היא הבן של האש ולכן היא מפזרת את החום. LU5 היא נקודת מים וגם היא מפזרת (המים הם הבן של המתכת). כשילוב, הנקודות מנקות חום מהמחמם העליון ויכולים להתאים לסימנים כמו גרון יבש, פה ואף יבשים, איבוד קול, כאב בחזה וטעם מר בפה, לשון אדומה, פצעים בפה או באף, שתן כהה וליחה גסה.

כמו שנכתב למעלה, הזוג מתאים גם לחום בקיבה אך לא הכוונה לחום קלאסי של ST FIRE, הזוג מנקה חום מהמחמם העליון שיכול לרדת מטה לקיבה ולגרום להקאות ולבחילות.

הזוג יכול להתאים גם לפתוגן חום חיצוני שנתקע במחמם עליון.

ב. PC6-SP4- זוג נקודות חיבור המטפל בכאב ובהסדרת צ'י. ההסבר לכך יכול להיות מובן בגלל הקשר לערוצים המיוחדים של ה- CHONG עם ערוץ הטחול וה- YIN WEI דרך ערוץ מגן הלב.

PC6 היא נקודת ההתלכדות של ערוץ מיוחד YIN WEI שהוא קשור מאוד עם המערכת האוטונומית הפאראסימפטטית שאחראית על הזנת האיברים הפנימיים. SP4 היא נקודת התלכדות של ערוץ ה-CHONG הנקרא גם ים הדם, שגם הוא אחראי על הזנת האיברים הפנימיים.

במקורות העתיקים נאמר על מרידיאן ה-CHONG שהוא עולה עד למרכז הקיבה ומניחים שיש קשר בין ה- CHONG לבין תחושת הדופק של האבי העורקים בבטן. לכן שילוב זה מתאים כשנרצה להביא דם לאיברים פנימיים.

ג. PC6-ST44- שילוב שעוצר הקאות ומפסיק זרימה נגדית של צ'י הקיבה ומחזיר אותו מטה. נקודת החיבור ונקודת ההתלכדות של ערוץ ה- YIN WEI יחד עם נקודת המעיין של ערוץ הקיבה שמנקה חום אקוטי משכבת ה- YANG MING שגרם לזרימה נגדית ולצ'י מורד.

הזוג יכול לטפל גם במצבים אקוטים של הקאות, שלשולים וקוליטיס וכן במידה שפתוגן חום קיץ (חום ולחות) חודרים לגוף ויש הקאות ובחילות עם עליה של נוזלים ואוכל חזרה מעלה. (בדרך כלל הידיים והרגליים של המטפל יהיו קרות עקב זרימת הצ'י הלקוייה).

השילוב יכול להתאים גם לילדים שנפגעו על ידי פתוגן חום הקיץ (חום ולחות, מכת שמש) ולא יכולים לשתות מים, לאכול או לקחת תרופות. מחקר הוכיח שהשילוב יעיל לייצב את הקיבה כדי שנוזלים ותרופות ישארו מטה ויספגו ולא יעלו חזרה מעלה.

ד. LI4-ST43- שילוב זה דומה לשילוב הקודם (PC6-ST44) בכך שמפסיק בחילות אך מתאים יותר למצבי חסר של צ'י הקיבה שמוביל לסימנים נוספים כמו גיהוקים, שיהוקים, אי נוחות בטנית והמיית מעיים. ההבדל המשמעותי שבמקרה הזה לא יהיו הקאות (זרימה נגדית) ויש בתשאול היסטוריה ורקע לחולשת צ'י הקיבה.

ה. CV11-ST36- שילוב מחקרי, שעוד מופיע בכתבים העתיקים עם אפקט סינרגיסטי. לזוג יש השפעה של חימום וחיזוק הטחול והקיבה ויעיל למצבים של חסר צ'י של איברים אלו ולסימנים הכוללים כאבי בטן, שלשולים, תאבון נמוך, הזעות ספונטניות ועייפות.

CV11 מחזקת את המרכז, מעלה יאנג ומאזנת צ'י מורד. ST36 נקודת פיקוד על הבטן ויש לה אפקט של חיזוק מערכת העיכול.

לעיתים מוסיפים לשילוב את הנקודה LI10 ואז השלישיה הזו נקראת שלושת ה"LI". ישנם מצבים שמוסיפים גם את הנקודה CV12 במצבים של תקיעות מזון, לחות או ליחה.

ו. CV12-ST36- שילוב שנבדק מחקרית והוא מסדיר את המרכז (את הטחול והקיבה). יש לו פחות אפקט של חיזוק כמו לזוג הקודם (CV11-ST36) אך יכול לטפל יותר במצבי עודף, כשטרנספורמציית הצ'י לא נעה כתיקנה ולמצבי לחות ותקיעות.

ז. CV12-ST40- שילוב שהוכח מחקרית שיעיל מאוד לדלקת של הלחמית. הזוג משמש לסילוק לחות ולהטיב עם הטחול בעיקר כשפתוגן לחות חוסם את המחמם המרכזי וכשיש נוקשות בחזה, הקאות, בחילות, שלשולים, שיעול ועייפות.

בקליניקה נשלב נקודות נוספות לפי האבחנה המבדלת- אם יש חולשת צ'י או רוח וכ'.

ST40- היא נקודת חיבור עם הטחול ומסלקת לחות בעוד ש-CV12 היא נקודת מפגש איברי ה-FU של המעי הדק, מחמם משולש, קיבה וערוץ ה-CV.

ח. ST36-LI11- נקודות ים משכבת ה- YANG MING, הזוג בעל שימוש נרחב ויכול לטפל בבעיות עיכול ומסדיר ומחזק את מערכת העיכול וצינור ה-YANG MING (צינור חיצוני לגוף), את הקיבה, המעיים והטחול גם למצבי חוסר ספיגה. הטיפול מאוד יעיל כשערוץ ה- YANG MING מותש (לאחר מחלה קשה) וכשטרנספורמציית הצ'י אינה תקינה.

ישנה אמרה שהפנים בשליטת ה- YANG MING והזוג יכול לשמש לשיתוק פנים (פציאליס) וכמובן יכול לטפל בכאב לאורך הערוץ כמו כאבים בברך, במרפק, בכתפיים וברגליים.

ט. LI1-ST45- זוג של נקודות באר מערוץ ה- YANG MING בעל שימוש נרחב שמנקה חום, אש ורעילות לאורך הערוץ ולהופעת סימנים כמו כאבי שיניים, טחורים או הפרעות שינה עם חוסר שקט וזיעה. אפשר לדמם את הנקודות במצבי אקזמה מעודף, כשחום נלכד בדם או לנקישת שיניים מ-ST FIRE.

י. LI4-LIV3- יש הרבה מה לומר על שילוב הזוג המיוחד הזה שמכונה גם 4 GATES (4 השערים). נסביר את משמעות השם. 4 השערים הם השערים של הצ'י על ערוץ ה-YANG MING והשערים של הדם על ערוץ ה-JUE YIN. ערוץ ה-YANG MING מלא ביותר צ'י ויותר דם וערוץ ה- JUE YIN מלא בפחות צ'י וביותר דם ול-2 הנקודות יש אפקט נרחב על סירקולצית הדם.

הזוג מניע צ'י ודם ולמרות ששניהם נקודות מקור אין השימוש בהם כדי לחזק אלא השימוש בנקודות המקור במקרה זה הוא להזרים YUAN QI ולהשתמש בערוץ ואיבר המחמם משולש שעובר בכל הגוף כדי להניע ולהזרים צ'י ודם.

יש בין ה- JUE YIN וה- YANG MING קשר מיוחד. ה- YANG MING הוא הערוץ היאנגי העמוק ביותר (מבין שלושת הערוצים היאנגים) וערוץ ה- JUE YIN הוא ערוץ העמוק והייני ביותר מבין הערוצים היינים. ביחד הם "סוגרים את הפנים" ולכן ההשפעה שלהם כ"כ עמוקה וחזקה על טרנספורמציית הצ'י.

לזוג יש קשר לסילוק רוח- הן חיצונית והן פנימית. רוח חיצונית- בכך שהזוג מניע צ'י ודם הוא מוציא רוח החוצה מהגוף במיוחד למצבי פתוגן חיצוני ולמצבי עודף כשיש מעט חום אבל כשאין הזעה. הזוג לא מנקה חום ולכן יהיה אפשר להוסיף לו במקרה זה את הנקודה GV14. מבחינת רוח פנימית- הזוג יכול לטפל ברוח שנתקעה במפרקים וגרמה לכאב (גם לכאב שנע ממקום למקום בגוף, שנחשב לרוח והזוג יכול להתאים, גם לדלקת כרונית של כלי הדם, לשבץ רוח ולכאבים שבאים והולכים).

בחלק מהמקרים חוסר בדם יכול לגרום לגרד, ספאזם של השרירים ולהתקף אקוטי של אפילפסיה, למצב זה אפשר להוסיף את הנקודה המחזקת SP6.

לזוג תפקיד חשוב להסדיר את הערוצים וכלי הדם ומומלץ להשתמש בו כאשר אדם לא מגיב לטיפולי אקופונקטורה. לעיתים חזרה על טיפולים לא מוצלחים יכולים להביא לתשישות הערוצים או לבלבול בערוצים בכל המערכת כמו "כינור לא מכוון" והשילוב יכול ל"אפס" את המערכת, למצב זה נוסיף את נקודת SP6 או עוד נקודות על ערוץ ה-YANG MING שמלא ביותר צ'י וביותר דם כמו הנקודותST36, LI11.

 

3. זוגות המטפלים בשכבת ה- TAI YIN

א. LU5-SP9- זוג מאותה השכבה ושילוב של יחס אם-בן. תפקוד הזוג הוא להסדיר את זרימת הצ'י בערוץ ה- TAI YIN, להעלות את הצ'י הטהור של הטחול ומנגד להסדיר את יכולת ההורדה וההפצה של הריאות. יחד יש להם השפעה חזקה על סילוק לחות ולהנעת הצ'י משום שהטחול והריאות מייצרות את הצ'י הזמין והריאות שולטות על הצ'י בכל הגוף.

זרימת צ'י מורד יכולה להוביל ללחץ דם גבוה, מלאות בחזה, אסטמה, שיעול, אי נוחות בטנית (עקב לחות), בצקות, עצירות, בעיות עור כולל אקזמה, הפרשות וגינליות ושלל הפרעות עיכול עקב לחות ו\או סטגנציה.

ב. SP3-LU9- זוג מאותה שכבה, 2 נקודות מקור ו-2 נקודות אדמה. לזוג יכולת לחזק צ'י, לחמם ולחזק את הטחול והריאות (צריך לזכור שלכל נקודות המקור יש אינדיקציה של חיזוק וחימום האיבר המקושר בגלל ה- YUAN QI). השילוב יכול להתאים לחסר צ'י גם של הריאות וגם של הטחול כשנפוצים הסימנים הבאים: נשימה שטחית, אסטמה, נוקשות בחזה, שיעול, שלשול, אי נוחות בטנית, שתן דמי, בצקות בפנים ואי יכולת התאפקות במתן שתן. לריאות יש השפעה על מעברי המים כולל שלפוחית השתן והרמת הצ'. במידה ויש אי שליטה ובריחת שתן במהלך הלילה ניתן להוסיף את HT7.

ג. LU8-SP2- זוג מאותה השכבה. זוג מעניין שמשחרר פתוגן חיצוני עקב קור וחולשה פנימית. יש שמשווים את השילוב לפורמולה GUI ZHI TANG. ההסבר הוא ש-LU8 היא נקודת הנהר ונקודת השעה (מתכת על מתכת), מקדמת סירקולציית צ'י ופותחת את הריאות. LU2 היא נקודת אש בתוך אלמנט האדמה ואש היא האמא של האדמה ונותנת את אפקט החיזוק, הנקודה היא גם נקודת מעיין, כך מצד שני היא יכולה לנקות חום מחוסר. יחד הזוג פותח את החיצון ומחמם את הפנים, מחזק טחול וריאות ומביא ללחלוח\ הזעה קלה על פני העור שמשחררת את הפתוגן מהגוף.

 

4. זוגות המטפלים ביחסי ריאות-כליות

א. LU7-KID6- זוג של מרדיאנים מיוחדים (ה-CV וה-YIN QIAO) כששני הערוצים עוברים בגרון ואפקטיבים מאוד לשלל תופעות: ה-YIN QIAO קשור עם חוסר הזנה של הגרון שגרם לחסר תפקוד או כאב ומרידיאן ה-CV נחשב לים היין שמספק הזנה של יין לגרון ומקושר מאוד עם ערוץ הריאות ולתפקוד שלו עם השליטה על המטבוליזים של נוזלים ועל מעברי המים. יחד הזוג חזק בהזנה של נוזלים למערכת הנשימה העליונה ולגרון.

לזוג יש אינדיקציה להיות יעיל להפרעות מערכת השתן ובצקות בגלל הקשר החזק של הנוזלים בין איברי הריאות והכליות.

ב. LU5-KID6- זוג עם יחסי אם-בן. נפוץ למצבים אקוטים (גם פנימיים וגם חיצוניים) כשהכליות לא מקבלות מספיק נוזלים עקב מעורבות של חום. סימנים נפוצים כמו איבוד קול עקב רוח חום או רוח יובש, תתכן עייפות גדולה.

LU5 היא נקודת מים, שיכולה גם ללחלח וגם לנקות חום ולחות תוך כדי ויסות הריאות את הריאות.

בגלל ש- KID6 היא נקודת ההתלכדות של ערוץ מיוחד ה- YIN QIAO הוא אחראי על השרירים בחלק הפנימי של הרגל ועל התנועה של חלק מהאיברים הפנימיים כולל מיתרי הקול, לכן בזמן איבוד קול צריך לתת למטופל לדבר בזמן שאנו עושים סטימולציה על הנקודה.

ג. LU5-KID7- שילוב אם-בן. כאשר LU5 מסדירה את ההפצה וההורדה של הריאות, KID7 היא נקודת האמא (מתכת על מים) כשהיא מחזקת ומזינה יין (גם של הכליות וגם של הריאות). הזוג משמש למצבים כרוניים של אי תפקוד והזנה של האיברים עקב חולשת כליות ויכולה להתאים למצבים של אלרגיות כרוניות, אסטמה, אלרגיות בין עונות במיוחד לאלו שמטופלים עם סטרואידים שיתכן שפגעו ביין הכליות ומצבים של גרד ועקצוץ בגרון.

 

5. זוגות המטפלים בשכבת ה-SHAO YIN כדי להטיב עם היין והדם

א. KID7-LIV2- זוג עם קשר אם-בן. במצב הזה, האמא (הכליות) מסדירות את הילד (הכבד). הזוג יעיל למצבים שיש חסר יין בכליות עם נטיה לעליית יאנג הכבד ויופיעו סימנים כמו סחרחורות, טיניטון, פנים אדומות, פה יבש, לחץ דם גבוה ומצבי סכרת. הזוג מתאים יותר למצבי עודף ברור של הכבד כשמתחת מסתתרת חולשת כליות.

ב. KID3-LIV3- גם זה זוג עם יחסי אם ובן. בשונה מהזוג הקודם שהמים מסדירים את העץ כשהכליות בחסר והכבד בעודף) הזוג הזה הוא שילוב של שני נקודות מקור שמרגיעים את הכבד ומסלקים רוח. הזוג מתאים יותר לחולשת בולטת של הכליות עם עליה של רוח\ יאנג של הכבד משום שאין אמא\ מים שיעגנו את הבן\ עץ. הסימנים יכולים לכלול לחץ דם גבוה, טניטוס, אינסומניה, פליטת זרע, הקאות ויתר מצבי עודף על פני השטח עם חוסר בולט בעומק.

לזוג יש גם השפעה על הרגעת נפש.

ג. HT7-SP6- זוג שנראה קצת מוזר כי משולבת כאן נקודה על ערוץ הטחול, אך היא נקודה שכוללת בתוכה את שלושת ערוצי היין של הרגל ולכן היא מתאימה. יחס של אם-בן.

HT7 היא נקודת מקור של הלב ו-SP6 היא נקודת מפגש שלושת ערוצי היין של הרגל. השילוב יעיל ביצור ובהנעת דם והרגעת נפש.

ההבנה בשימוש בזוג היא מהיכולת שלהם לחזק את צ'י הטחול ולהזין את דם הלב. מצבים נפוצים יהיו פלפיטציות שנגרמות מסטרס חיצוני או מחוסר איזון פנימי שגורמים למצב רגשי לא יציב ולהתקפי פאניקה. הזוג מרגיע נפש ומתאים לאינסומניה עם קשיי הרדמות וגם לאחר שנרדמים להרבה חלומות מטרידים. יש מי שמשווה בין השילוב הזה לפורמולה GUI PI TANG.

ד. HT5-KID6- זוג מאותה שכבה שמעורר וממריץ את שכבת ה-SHAO YIN. הזוג פותח וגורם לסירקולציה של כלי הדם הקטנים ומתאים לבעיות של המוח והלב, כשיש הפרעות התפתחות או הפרעות קוגנטיביות הכוללות בעיות והפרעות דיבור. השילוב מתאים לילדים שמתפתחים לאט או למבוגרים שמתחיל להראות אצלם סימני דימנציה או מחלת אלצהיימר.

הזוג יעיל גם להפרעה של הושט כשנחנקים בקלות (המצב הזה קורה בדרך כלל לאחר שבץ).

HT5 היא נקודת חיבור על ערוץ הלב ועוזרת לסירקולציה בכלי הדם הקטנים ובערוץ החיבור, לא רק במוח ובלב אלא בכל הגוף. KID6 היא נקודת התלכדות של ערוץ מיוחד YIN QIAO שעוזר להרמן ולהחליק את השרירים בחלק הפנימי של הרגל וגם של חלק מהאיברים\ שרירים חלקים בגוף כמו הלשון והלב.

הזוג מתאים למצבי חסר במים של הכליות שלא מבקרים מספיק את אש הלב שבוערת מעלה ויופיעו סימנים כמו אינסומניה וחוסר שקט. הזוג גם מרגיע נפש ומרגיע רגשות בעיקר שמופיעים בגיל מבוגר ולמטופלים שבוכים וצוחקים ללא התאמה לסיטואציה.

ה. HT5-KID4- זוג הדומה לשילוב הקודם (HT5-KID6) בהשפעה על כלי הדם הקטנים בערוץ ה- SHAO YIN, אך זוג זה הוא שילוב של 2 נקודות חיבור עם אפקט יעיל מאוד ונרצה להשתמש בזוג זה כשיש הפרעות שמיעה או כאבים\ הפרעות לאורך ערוץ ה-SHAO YIN. לבעיות קוגנטיביות ודיבור נשתמש בזוג הקודם.

ו. HT6-KID7- זוג נוסף משכבת ה- SHAO YIN. כש- HT6 היא נקודת הצטברות של ערוץ הלב שמניעה ומטיבה עם צ'י הלב (במיוחד למקרי חסר). כאשר הנקודה משולבת עם נקודת האם באלמנט הכליות (KID7 היא נקודת מתכת על אלמנט המים) יש חיזוק של יין הכליות וצ'י ויין הלב. השימוש בזוג בקליניקה הוא לסימנים עם חוסר איזון בטרנספורמציית הצ'י ב- SHAO YIN, כשיש הזעות לא נורמליות, הזעות אחרי צהריים ובלילה עם גלי חום ולהזעות מחסר יין הכליות ומחוסר צ'י הלב.

הזוג מטפל גם בהפרעות קשב וריכוז.

 

6. זוגות המטפלים בשכבת ה- TAI YANG

א. HT6-SI3- זוג מאלמנט האש המטפל בהזעות ספונטנית או בחוסר יכולת להזיע כאשר צ'י המגן WEI QI חלש. בשונה מהזוג מעלה (HT6-KID7 שמטפלים בהזעות לילה מחסר יין) זהו מצב של חוסר יאנג צ'י בשכבת ה- TAI YANG.

SI3 היא נקודת ההתלכדות של ערוץ מיוחד ה- GV, ים היאנג שמפעיל סירקולציה וחימום של יאנג צ'י על פני שטח הגוף. HT6 היא נקודת ההצטברות על ערוץ הלב, שמסדירה את צ'י הלב ועוזרת להזיע.

ב. SI3-BL62- זוג מאותה שכבה שגם שייך לערוצים מיוחדים. הזוג משמש בקליניקה בעיקר לכאב אקוטי או כרוני של הגב התחתון. משום ש- SI3 היא נקודת ההתלכדות של של ערוץ מיוחד GV שעובר בעמוד השדרה והנקודה BL62 היא נקודת ההתלכדות של ערוץ מיוחד YANG QIAO שאחראי על תפקוד ושליטה על השרירים בחלק החיצוני של הרגל והצעידה.

אפשר לחשוב על הזוג כדי להסדיר את ערוץ הכליות ולטהר את ערוץ הלב ולהרגיע נפש משום שכל אחת מהנקודות שייכת גם לאלמנט האש והמים- כך שאנו משתמשים בנקודות יאנגיות כדי לטהר עודף משכבה יינית (SHAO YIN).

הזוג יכול לטפל גם בנימול של הגפיים עקב בעיה נוירולוגית (הקשורה לערוץ ה-GV כמו פריצות דיסק) ולמצבי שיתוק (שיתוק פתאומי או עקב שוק רגשי), אפילפסיה, מאניה, כאבים עם קושי בסיבוב הגוף, בעיות בעמוד השדרה, בעיות מוח, בעיות מוטוריקה, בעיות התפתחות של ילדים עם קושי בתזוזה ובהליכה (למצבים כאלו נצרף את הנקודות GB34, GB39, GB30 כדי להשפיע על מח העצם ולשפר את הקושי בהליכה).

ג. BL63-SI5- שילוב מאותה שכבה עם נקודת ההצטברות על ערוץ שלפוחית השתן ונקודת הנהר של ערוץ המעי הדק. השילוב מטפל בכאבים אקוטים לאורך ערוץ ה- TAI YANG. באופן ספציפי יותר הזוג הוא "עזרה ראשונה" למטופלים עם כאב גב תחתון אך משום שהוא יכול לטפל בכל הערוץ אפשר לטפל עם הזוג גם בכאבי צוואר.

את הזוג הזה אנו משייכים יותר למצב של עודף, כאב שנגרם עקב תנועה חדה או כאב שמחמיר בבוקר (אחרי חוסר תזוזה ממושך- גורם לסטגנציה).

ד. BL64-SI4- זוג מאותה השכבה, אך בשונה מהזוג הקודם (SI5-BL63 שמתאים יותר למצבי עודף), הזוג הזה מתאים יותר למצבי חסר ולמצבים כרוניים יותר. הזוג הוא שילוב של 2 נקודות מקור, שמחזקות ומטפלות בכאבים וחולשה לאורך ערוץ ה- TAI YANG כמו כאבי גב תחתון או כאבי צוואר.

* חשוב לציין שכשבאים לטפל בכאבי צוואר צריך לאבחן מהו המרידיאן הפגוע כדי לטפל בו. במצבי חסר מובהק אפשר להוסיף מוקסה על הנקודות.

 

7 זוגות המטפלים בערוץ מיוחד ה-CV

א. CV6-KID2- זוג שהוכח מחקרית שפותח ומחמם את כלי הדם והערוצים במחמם התחתון למקרים של חסר יאנג ולחסר צ'י של הכליות (כשיש קור ו\או כאב בבטן תחתונה ובמחמם תחתון). KID2 היא נקודת האש על ערוץ הכליות יש לה יכולת לחמם את יאנג הכליות ומצד שני היא גם נקודת מעיין בעלת יכולת לנקות חום חסר. יתכנו סימנים של קשיים בהתאפקות במתן שתן, אימפוטנציה, הפרשות וגינליות או מצבי קור ו\או חוסר צ'י שמביאים לבעיות פוריות.

CV6- היא נקודת ים הצ'י, שמחזקת צ'י ואת יאנג הכליות ומאזנת דם.

כדאי להוסיף מוקסה על הנקודות במקרים של קור\ חסר יאנג.

ב. CV6-KID3- שילוב זה דומה לשילוב הקודם (CV6-KID2), מחזק את הכליות אך ההבדל בינהם שזהו שילוב שמתאים גם למצבי חסר יין (כשהקודם מתאים יותר למצבי קור או חום חסר).

ג. CV21-CV14- זוג הנקודות מערוץ מיוחד ה-CV שמוביל ומפיץ את צ'י בית החזה. צ'י בית החזה מתבטא באיכות הנשימה שמפיצה את הצ'י לכל הגוף ובחוזק הקול. מצב של חולשה יכול להתבטא בנשימה שטחית, אסטמה, שיעול עם ליחה, כאב\מלאות\ נוקשות בחזה, קול חלש ולשאר בעיות במחמם העליון, וכן להקאות ואפילו לאפילפסיה.

הזוג יכול להתאים לספסטיות של הסרעפת, של כלי הדם ומסתמי הלב ושל הקיבה (כשהנשימה שטחית אין התרחבות תקינה של האיברים וכלי הדם).

ד. CV26-BL40- שילוב מהכתבים העתיקים שפותח ומשחרר את ערוץ ה- TAI YANG כדי להפסיק כאב שנגרם מתנועה לא טובה או מרוח קור שפגעה בערוץ ובכלי דם והביאה לסטגנציה לאורך הערוץ ולתפיסות וכאב בגב באיזור הלומברי או בחוליות הצוואר. שילוב שמתאים יותר למצבים אוקטים.

ד"ר וואנג מוסיף את הנוקדה GV19 עם סימולציה חזרה לפני שהמטופל נשכב על המיטה.

 

8. זוגות המטפלים בערוצים מיוחדים

א. LU7-SP4- השילוב בין נקודת ההתלכדות של ערוצי ה-CV וה-CHONG, יכול להסדיר את המחזור החודשי והוסת כשהזמן בין ווסת לווסת אינו סדיר. כאשר מטופלת מדווחת על ווסת לאחר 15 יום בלבד מהווסת הקודמת בחודש אחד ולאחר מכן הווסת מגיעה לאחר 35 יום.

* הזוג פחות מתאים לטיפול באמונוריאה או בדיסמנוריאה (כאב או אל וסת).

ב. PC6-KID6- שילוב בין ערוצי ה-YIN WEI וה-YIN QIAO. כאשר ערוץ ה- YIN WEI מסדיר מטבוליזם לאיברים הפנימיים ושייך למערכת האוטונומית הפאראסימפטטית ומצד שני ערוץ ה-YIN QIAO  קשור עם הקורדינציה והתנועה של השרירים החלקים והאיברים הפנימיים.

לכן השילוב יכול לטפל בבעיה נוירולוגית שמשפיעה על האיברים הפנימיים כמו סימני פלפיטציות או אי סדירות של שריר הלב, כאי בטן והקאות או אי נוחות בגרון כולל תסמונת השזיף התקוע ללא ממצא או אבחון מערבי.

ג. TW5-BL62- שילוב בין נקודות התלכדות ערוצים מיוחדים של YANG WEI וה-YANG QIAO שמתאים ספיציפית למצב של שיתוק פתאומי עקב מקרה רגשי או פיזי.

ד. SI3-LU7- זהו זוג מיוחד שהשימוש בו נדיר מאוד בקליניקה. הזוג הן נקודות ההתלכדות של ערוצים מיוחדים ה- CV וה-GV. ישנה טכניקה בצ'י קונג שעושים סירקולציה בערוצים אלו שמתחברים והופכים למעגל שלם. יש איזורים שהצ'י יכול להיתקע בהם בזמן התרגול ולגרום לכאבי ראש חזקים או לכאב גב או בטן לאורך הערוץ והשילוב פותח את הזרימה בהם ומשחרר כאב.

bottom of page